خبرگزاری فارس: تأکید ایوب آقاخانی برای یادگیری «گفت وگو» بین اهالی تئاتری
بازیگر و کارگردان تئاتر و داور جشنواره تئاتر خیابانی ارس گفت: سال سختی برای تئاتری ها در پیش است که اگر همه ما در کنار هم نباشیم نجات پیدا نخواهیم کرد این دشواری با یادگیری گفت وگو آسان می شود.
به گزارش خبرگزاری فارس، آیین افتتاحیه پنجمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس روز گذشته در جمع پرشور مردم جلفا و مسافران نوروزی منطقه آزاد ارس برگزار شد.
این مراسم با حضور دکتر حاتمی ، داداش زاده معاونت فرهنگی و هنری منطقه ارس ، مربیان مدیر عامل منطقه آزاد ارس ، داوران جشنواره سامان خلیلیان ،‌ ایوب آقاخانی و جمع بسیاری از پیشکسوتان تئاتر استان آذربایجان ، مدیران فرهنگی و هنری استان آذربایجان و شهرتبریز برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مردمی که با استقبال تماشاگران همراه بود ، رامین راستی به عنوان مجری مراسم به حاضران خیر مقدم گفت و از توجه مسئولان این منطقه تجاری به هنر و به ویژه هنر تئاتر خیابانی و جشنواره آن قدردانی کرد.

حاتمی از جمله سخنرانان این مراسم با تاکید بر این که مناطق آزاد باید در تولید خلاقیت و رویدادهای هنری نقش تمدن سازی داشته باشند گفت: امیدوارم با تداوم جشنواره ، که دوره پنجم آن است، شاهد باشیم که جشنواره های منطقه ای در جدول جشنواره های کشور نیز ثبت شوند.

وی ابراز امیدواری کرد که هر روز در این شهر شاهد اجرای تئاتر باشند.

سپس سامان خلیلیان مدیر کانون تخصصی تئاتر خیابانی و یکی از اعضا هیات داوران با اشاره به افزایش چشمگیر مسافران نوروزی در منطقه آزاد ارس گفت: از سال پیش به واقع دیدیم که تمامی ظرفیت های موجود فرهنگی و هنری در منطقه آزاد با برنامه ریزی به کار گرفته شده است. امسال شاهد حضور مسافران بیش‌تری در شهر هستیم و جمعیت بسیار زیادی در این مراسم حضور دارند. امیدوارم هنرمندان تئاتر از این ظرفیت بهره ببرند.

وی حضور مدیران در این مراسم را نشانه ای از ایجاد دغدغه مندی خانواده تئاتر در بین مدیران فرهنگی و هنری دانست و افزود: تبریک می گویم به مسوولان ارس که بهترین راه یعنی تئاتر را انتخاب کردند. 7 فروردین عید در عید اهالی تئاتر است. روز ملی تئاتر در ایام نوروز است و چه زیبا و هوشمندانه افتتاح این جشنواره همزمان با این عید در عید برنامه ریزی شده است.

خلیلیان در ادامه گفت: پیام تبریک مدیرکل هنرهای نمایشی را به یکان یکان شما می رسانم و معتقدم که این جشنواره به صورت بین المللی نیز می تواند برگزار شود و امیدوارم دبیرخانه دایمی آن نیز فعال شود.

ایوب آقاخانی نویسنده و کارگردان تئاتر که یکی از اعضا هیات داوران جشنواره است نیز در این مراسم تماشاگران ؛ مردم و خانواده ها را سرمایه های اصلی تئاتر دانست که به این هنر علاقه نشان می دهند و گفت: سرمایه های اصلی شما هستید ، خانواده ها و مردمی که ایستاده اید ، تئاتر را دوست دارید ولی مردمان تئاتر نیستید. مردمی که همه برنامه های جشنواره را ایستاده تماشاگرید.

وی ضمن تبریک روز تئاتر و سال جدید گفت: باید یادآوری کنم که سال سختی در پیش است و اگر همه ما در کنار هم نباشیم نجات پیدا نمی کنیم. در سال جدید نجات نخواهیم یافت مگر با یادگیری گفت و گو. مفتخرم که در شهر تبریز خیابانی به نام تئاتر نامگذاری شد.این اقدام نشان از بنیان فرهنگ در این شهر دارد. مفتخرم به زادگاهم و حرفه ای که دارم.

وی با مخاطب قرار دادن مسئولان جشنواره گفت: مفتخرم که افرادی چون شما هستند که دغدغه این هنر و فرهنگ دارند اما تئاتر هنر دیربازده است، دنبال جواب زود نباشید. استدعا دارم مداومت جشنواره را برای مردم تضمین کنید.

پس از اجرای چند قطعه موسیقی ، پایان بخش مراسم افتتاحیه جشنواره بریدن کیک توسط هنرمندان و پیشکسوتان و مدیران منطقه آزاد ارس بود و آتشبازی بود.

اجرای نمایش های آچیل ماچیل کار وحید ابراهیم حصاری از ارومیه ، ادی و پودی کار میرحمید رضایی از مرند، بازناغیلی کار حمید حمیدی از مرند، عتیقه کار حمید حمیدی از هادیشهر و قلم های رستگار کار آرزو مهدی از اردبیل از جمله برنامه های این روز بود که در پارک کوهستان شهر جلفا برگزار شد.

پنجمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس تا 9 فروردین ماه درپنج منطقه شهر جلفا شامل محوطه نمایشگاهی صنایع دستی نوروزی ، پارک کوهستان ، پارک جنگلی ، مسیرهای تجاری و گردشگری این شهر ادامه دارد.

براساس این گزارش، گروه های تئاتری از مناطق آزاد کیش، ارس، اروند و قشم و استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل ظرف روزهای چهارشنبه 8 و پنجشنبه 9 فروردین، آثار خود را به میان مردم و گردشگران می برند.

بر اساس برنامه زمانبندی اعلام شده، اجراهای تئاتری این گروه ها صبح و عصر در محوطه نمایشگاه صنایع دستی، پارک کوهستان، پارک جنگلی و مقابل مجتمع های تجاری و مکان های گردشگری برگزار می شود.

داوران این دوره از جشنواره نیز از نزدیک اجرای گروه ها را رصد کرده و امتیازهای لازم را برای هر اجرا در نظر خواهند گرفت.

مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس، پنجشنبه 9 فروردین و بعد از اتمام اجراها، آغاز خواهد شد.